ODRŽAN KICK-OFF SIMPOZIJ SPLIT TENDENCIES

Mini-simpozij u organizaciji Studija arhitekture i urbanizma FGAG-a, koji je otvorio program međunarodnih javnih predavanja Split Tendencies za akademsku godinu 2024./25., privukao je značajan interes. Predavači su bili Alberto Veiga, Saša Bradić, Andraž Keršič te Dora Lončarić i Mario Kralj.

Španjolski arhitekt Alberto Veiga iz renomiranog studija Barozzi Veiga predstavio je recentne projekte, uključujući Umjetnički muzej Bündner u švicarskom gradu Churu, Kuću plesa u Zurichu, Umjetnički muzej u Gothenborgu te projekt za umjetničku zajednicu Oolite Arts u Miamiju. Govoreći o ovim projektima, Veiga je naslovio pitanja kontinuiteta i referencijalnosti u arhitekturi, istaknuvši:

“Arhitekturu shvaćamo kao igru jednostavnih, razumljivih formi koje sažimaju esenciju projekta. Poput stubišta Liberine kuće Malaparte, tražimo jednostavne elemente koji će projekt uzdići iznad očekivanja. Želimo stvoriti nešto što neodvojivo pripada mjestu na kojem gradimo, a zapravo može pripadati bilo kojem mjestu.”

Arhitekt Saša Bradić održao je predavanje pod nazivom “Stan, grad i ono sve između”. Prezentirajući projekte koji propituju granice između privatnog i javnog te na različite načine uspostavljaju dijalog između kuće i grada, privatnog i zajedničkog, ukazao je na važnost “prostora između” koji doprinosi kvalitetnoj gradskoj strukturi. Također je govorio o stanovanju iz perspektive svog bečkog iskustva, predstavljajući primjere naselja koja istražuju modele subvencioniranog stanovanja, koji su fleksibilni i prilagodljivi raznolikim potrebama korisnika.

Arhitekt Andraž Keršič iz ljubljanskog ureda a2o2arhitekti predstavio je projekte intervencija u javnim prostorima, ističući senzibilan i nenametljiv pristup koji poštuje postojeće datosti. Dora Lončarić i Mario Kralj iz zagrebačkog ureda NEKOLIKO govorili su o izazovima s kojima se suočavaju mladi arhitektonski uredi, posebice naglašavajući važnost sudjelovanja na arhitektonskim natječajima. Ova izlaganja pružila su dragocjen uvid u mlade arhitektonske prakse o čijim ćemo radovima u budućnosti zasigurno još čuti!

Foto: Marko Ercegović